;
fredag 30.jul 2010       16. årgang






Artikkel Artist

Finn en artist etter forbokstav:


- Masse CD'er selges - mange s...
- gratis musikk
- Øya 09
- Puddel anmelder anmelder
- Jolene
- Piracy Kills Music
- Tid for trivia
- Hva hører du på akkurat nå?
- Dei siste platene du kjøpte?
- Trenger dere øvingslokale i ...


7.7.2010 Diverse artister: Twistable, Turnable Man - A Musical Tribute to the Songs of Shel Silverstein
26.6.2010 Kvelertak: Kvelertak
24.6.2010 Mark Huff: Feels Like California
23.6.2010 Bob Haley: Catch The Music
15.6.2010 Hellbillies: Leite Etter Lykka
10.6.2010 Steff Nevers: Ain't No Bad Life
10.6.2010 Zoo Lounge: I Am A Star
28.5.2010 Koppen: Strømmen Gamelan City
13.5.2010 Retribution Gospel Choir: 2
4.5.2010 Billie The Vision And The Dancers: From Burning Hell To Smile And Laughter


6.6.2010 Marina and the Diamonds: En diamant i Øya-programmet
24.4.2010 Brant Bjork: Rock fra tapning
13.11.2009 Duo Deathmatch: Trondheim slår tilbake
10.8.2009 Berlin Festival: Musikkfestival fikk vinger
1.8.2009 Metallica: Magnetisk
21.7.2009 Benicàssim 2009: Kaos og topp underholdning
18.6.2009 Metallica: Praktfull innpakning
6.6.2009 Black Sabbath: Himmel og helvete
17.11.2008 Bare Egil Band: Egil treffer mål
11.11.2008 Mayhem Tour 2008: Storslått metalshow
   

Tar...Feathers:
Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface [CD]

Release The Bats / Adagio830, 2006




Et slags comeback

Tar...Feathers utgivelser
Gullkantet indierock. Det er det svenske Tar…Feathers leverer på debutalbumet Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface.

Undertegnede så svenske Tar…Feathers varme opp for den eksellente italienske post-rock-gruppen Neil On Impression på Cafè Mono sent i sommer. Marcus Nyke, hovedmannen bak Tar…Feathers-navnet og eneste mann på scenen, fremsto da mer som en dvask stand-up-komiker enn kompetent musiker, låtene virket slappe og det meste var i det hele tatt usjarmerende surrete. Sikkert er det i alle fall at Tar…Feathers ikke ble et husholdningsnavn den kvelden. Slik så det ut som det skulle stå seg, helt frem til Tar…Feathers’ debutalbum Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface noen uker senere dumpet ned i postkassen.

Det tilhører sjeldenhetene at jeg blir så positivt overrasket over et album, som tilfellet var med Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface. Tar…Feathers førstereisskive er kort fortalt en av 2006 aller største og beste overraskelser på platefronten. Egentlig er det vanskelig å få fullrost denne utgivelsen nok. Formatet, vindskeiv indierock, er for så vidt ikke grensesprengende. Hovedgrunnen til suksessen ligger i lekenheten og den uimotståelig uhøytideligheten i måten Tar…Feathers utfolder seg. Med seg på albumet har Nyke et godt knippe musikalske venner, og disse hjelper til med å spille instrumenter som blant annet tromme og bass. Sammen lager de gullkantet indierock.

Pavement, Modest Mouse og Pixies lister seg rundt i bakgrunnen, men det på ingen måte disse referansene som gjør Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface til en vinner. Nei, Tar…Feathers trenger ingen skuldre å stå på for å markere seg, ettersom det er noe låtmaterialet fint klarer å gjøre for egen maskin. Et knippe med potensielle indiehits i låter som Half A Sentence, Breathing Through A Straw, Build Me A Wreck og Forever Is Quite Some Time, og et musikalsk vegg-til-vegg-uttrykk som imponerende nok klarer å skille seg ut i mengden, sikrer den delen av jobben.

For mens kakofonien i lydbildet ødela for liveuttrykket hans, sørger det samme virvaret for at albumuttrykket er usedvanlig fyldig og livlig. Tar…Feathers’ musikk strekker seg over mange sjangerbåser, men alt sammen trekker likevel i samme retning. Ingen av spørsmålene som reiser seg underveis blir stående ubesvart, fordi alle løse tråder på et mirakuløst vis samlet opp til slutt og dyttet inn i en i øyenfallende solid helhet.

Det er ikke så mye annet å gjøre, enn å trekke fulle magedrag av musikken til Tar…Feathers og konstatere at debutskiva Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface er blant årtes mest spennende bekjentskaper. Noe som er godt gjort, med tanke på hvor negativ første inntrykket av prosjektet var. Selv om det er en smule søkt å snakke om et comeback, føles det likevel som at Tar…Feathers har gjort nettopp det.

PS! Platen kan du kjøpe her.


Andreas Haugaard, 28.9.2006 © Panorama Media


Calexico til Bergen
Øya for de minste
Trygt på fjellet
Syng med Kent
Lydverket lever - enn så lenge







Make Way For The Ocean Floor To Fall To The Surface: Et slags comeback

Streaming
Er Spotify og Wimp fremtiden for musikkbransjen? (se resultat)
Ja
Nei
Vet ikke
Bryr meg ikke, kjører bare cd/vinyl
Bryr meg ikke, jeg piratnedlaster uansett
Metallica:
Master Of Puppets

Simple Minds:
New Gold Dream (81-82-83-84)

Plateanmeldelser: 4348
Konsertanmeldelser: 539
Nyheter og artikler: 1053
Intervjuer: 141